Dobudowa balkonów dostawnych w obiektach zabytkowych w zabudowie śródmiejskiej
Zabudowa śródmiejska a szczególnie zabytkowa charakteryzuje się wyjątkową dbałością o wygląd fasad budynków szczególnie od strony frontowej sieni i bram. Fasady starówek są wizytówkami miast przez co są pod specjalną opieką konserwatorską jak i pod opieką włodarzy miasta. Koniecznym staje utrzymywanie ich elewacji jak i elementów przyległych w należytym stanie. Niestety po wejściu w podwórze wśród starej zabudowy najczęściej zastajemy zgoła odmienny widok. Dla wielu z nas jest niezrozumiałe że po przeciwnej stronie doskonale odrestaurowanej fasady mamy podwórze które przywodzi na myśl czasy sięgające pamięcią czasy okresu międzywojennego lub przywodzą wyobraźnią czasy okupacji. W większości przypadków taki stan rzeczy wynika z braku pomysłu na sposób zagospodarowania tej niezwykle wartościowej dzisiaj przestrzeni. Prawdą jest to że wielu przypadkach układ urbanistyczny sięgający swoim założeniom przełomu XIX i początku XX wieku ukształtował, a w zasadzie podzielił mieszkańców kamienic biorąc za sposób podziału zasobność ich portfela. Najdroższe przestronne mieszkania były te zwrócone w stronę głównej ulicy, natomiast niewielkie lokale najczęściej czynszówki skierowane do wewnętrznego podwórka. Ten odmienny standard wykonania o ile wiele lat temu był normą ówczesnej Europy o tyle dzisiaj w wielu obiektach razi a pomimo tego nadal niewiele w tym zakresie zmieniono. Dzisiaj każde pomieszczenie w centralnych punktach miasta jest niezwykle cenne; zarówno te od frontu jak i te od zaplecza, stąd niezwykle ważny jest standard wykonania i funkcjonalności. Ponieważ jesteśmy wzrokowcami to zrozumiałym jest że większości sytuacji właśnie oczami określamy wartość obiektu. Cóż z tego że nieruchomość z jednej strony zachwyca, zaś z drugiej strony przeraża.
Wiadomym jest nie od dzisiaj że w naszym kraju mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie przepisów dotyczących ochrony zabytków, z drugiej zaś strony mamy niewyobrażalną ilość zabytków które ulegają ciągłej degradacji i powolnemu niszczeniu. Taki stan rzeczy wynika częstokroć z braku wypracowanego wspólnego kompromisu pomiędzy służbami konserwatorskimi a posiadaczami lub administratorami budynków zabytkowych. To właśnie wzajemne uprzedzenia tych dwóch środowisk poparte wieloma latami nie zawsze udanej współpracy doprowadziły do fatalnego w skutkach stanu zabytków. Strach właściciela zabytku przed konsekwencjami próby manipulowania przy nim, jest wielokroć silniejszy od próby jego wykorzystania dla podniesienia zarówno rangi jak i wartości swojej nieruchomości. Dla właścicieli obiektów zabytkowych już niezwykle stresujący jest sam kontakt ze służbami konserwatorskimi. Ponieważ każdy kij ma dwa końce to i w tym przypadku trudniej jest sprzedać, wynająć drugą /czyli tą gorszą/ część kamienicy. Żeby przekonać się jak rzeczywiście wygląda sytuacja wystarczy porównać nasze podwórka z zachodnimi, czy coraz częściej także południowymi sąsiadami. Tam rewitalizacja obiektów zabytkowych często idzie w parze z nowoczesnością. W naszym kraju słowo kompromis w zagospodarowaniu zabytków polega najczęściej na tym że obydwie strony umawiają się że lepiej zabytku nie ruszać, i w praktyce niech się sam rozpadnie w swoim czasie. Zachodnia Europa stara się też na zasadzie kompromisu, jednak nieco odmiennie zrozumianego niż u nas wykorzystać zabytek nadając mu nową funkcjonalność i użyteczność z pożytkiem dla obydwu stron. Na korzyść prawnych rozwiązań naszych sąsiadów przemawiają uproszczone i szybsze procedury. W co trudno uwierzyć tam zabytek jest świetnym interesem a nie dopustem bożym.
Naszym zagranicznym sąsiadom świetnie udaje się pogodzić urodę zabytkowych fasad i elewacji natomiast na drugim i trzecim planie spotykamy doskonale zharmonizowane nowoczesne użytkowe przyjazne mieszkańcom mieszkania i domy. Całość takiego skoordynowanego działania sprawia że dzięki przemyślanej polityce urbanistycznej zwiedzając zabytkowe zachodnie miasta wpierw widzimy przepięknie odrestaurowane zabytki harmonizujące z dyskretnie wkomponowaną nowoczesnością Zdobyte przez nas zagraniczne doświadczenia szczególnie zdobyte w Niemczech Holandii i Francji oraz co ciekawe także w Belgii pozwoliły nam stworzyć system przeznaczony do użytkowego zagospodarowania wewnętrznych przestrzeni placów i podwórek.
Jako punkt wyjścia przyjęliśmy sobie rygorystyczne wytyczne narzucone przez polskie służby konserwatorskie dużo bardziej wymagające niż w większości krajów zachodnich, które w głównej mierze kładą nacisk na możliwie jak najmniejszą ingerencję w obiekt zabytkowy. Jednym z wymogów było żeby balkon dostawy w budynku zabytkowym był połączony w sposób rozłączny czyli śrubowy lub trzpieniowy, wariantowo też mógł to być system ryglowy. Balkony dostawne podobnie jak tarasy dostawne powinny w możliwie najmniejszy sposób oddziaływać na bryłę obiektu zabytkowego, stąd w naszym rozwiązaniu kolumna balkonowa posadowiona jest na niezależnych najczęściej prefabrykowanych fundamentach.
Fundamenty balkonu lub tarasu dostawnego nie są w żaden sposób związane z obiektem. Wsparcie balkonu lub tarasu na kolumnach sprawia że większość obciążenia statycznego skierowana jest ku dołowi, przez co mocowanie do budynku na jedynie charakter stabilizujący i odbywa się poprzez połączenie za pomocą kilku śrub i zazwyczaj dwóch rygli na kondygnację. Opracowany przez nas system niemal w żaden sposób nie oddziałuje na bryłę budynku zabytkowego. Warunku tego nie są w stanie spełnić konkurencyjne inne rozwiązania takie jak stalowe balkony wiszące, balkony doczepne czy też prefabrykowane balkony betonowe. Materiał konstrukcyjny jaki został przez nas wybrany nie jest przypadkowy. Celowo zrezygnowaliśmy ze stali z powodu wielu wad wykluczających ten materiał do długotrwałego stosowania. Podstawowymi wadami jakie posiadają balkony stalowe jest masa, niewielka odporność na korozję oraz jakość powierzchni. Pamiętać musimy że dobudowa tarasu lub dobudowa balkonu często odbywa się w miejscu zacienionym gdzie przez większą część czasu mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością. Z doświadczenia wiemy że w takich warunkach stal się nie sprawdza nawet ta ocynkowana. Wystarczy drobne zarysowanie powierzchni i problem korozji jest nie do opanowania, do degradacji elementów stalowych przyczyniają się też w znacznym stopniu ptasie odchody.
W naszych rozwiązaniach zdecydowaliśmy że całość konstrukcji balkonu wykonana zostanie ze specjalnie opracowanych przez profili aluminiowych. Jedną z wielu zalet profili aluminiowych jest to że można je w niezwykle trwały sposób pokrywać farbami proszkowymi. Z jednej strony daje to znakomitą możliwość kolorystycznego dopasowania się do całości obiektu, z drugiej zaś strony powłoka proszkowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne. Drobny odprysk nie powoduje nigdy rdzawych plam i zacieków z jakimi nie poradzimy sobie w przypadku wyboru balkonów stalowych. Kolejnym czynnikiem który uwzględniliśmy tworząc profile aluminiowe do balkonów jest możliwość stosowania praktycznie wszystkich przewidzianych do tego celu wypełnień. Wypełnienia balkonów to na pierwszym miejscu szkło bezpieczne, aluminiowa blacha perforowana, lub blacha nierdzewna: gładka, ryflowana lub perforowana. Balkony lub tarasy w obiektach zabytkowych możemy zaopatrzyć także w elementy miedziane, mosiężne lub z brązu. Na życzenie można także wprowadzić elementy kute lub odpowiednio dobraną kombinację tych materiałów.
Duży wybór płyt HPL sprawia że łatwo będzie dopasować ich kolorystykę do każdego obiektu, ponadto płyty HPL można z powodzeniem pokryć bardzo trwałym indywidualnie zaprojektowanym nadrukiem. Starannie dobrana konfiguracja niezwykle trwałych materiałów zawartych w naszym systemie pozwala nadać obiektom zabytkowym nowego życia, szczególnie zapomnianym i niechcianym zaułkom pięknych tylko z fasady kamienic. Tworząc nasz system balkonów zmierzyliśmy się z problemem jakim jest woda opadowa zalegająca zakamarki często zacienionej elewacji oraz nawisami lodowymi i soplami.
Postanowiliśmy całą wodę opadową z balkonów sprowadzić aluminiowymi rurami do centralnego punktu u podstawy balkonu. W tym celu obróciliśmy spadek balkonu w ten sposób że woda deszczowa skierowana jest do środka balkonu, a stamtąd rurami do centralnej rury spustowej. Zapobiegamy w ten sposób przed przelewaniem się wody deszczowej na niższe kondygnacje, tworzeniem się zacieków na elewacji plam przebarwień oraz ubytków w tynku. Dzięki wprowadzeniu tej innowacji poprzez skierowanie wody deszczowej do centralnego punktu w balkonie nie tworzą się na krawędziach balkonów i tarasów sople oraz bryły zmarzniętego lotu i śniegu. Dzieje się tak dlatego że woda z topniejącego lodu i śniegu przemieszcza się do środkowej części posadzki balkonu. Po raz kolejny zastosowanie profili aluminiowych przyniosło oczekiwany skutek – odwadniające profile aluminiowe dużo lepiej odprowadzą deszczówkę niż słabe i kruche rury z PCV. Biorąc pod uwagę różne technologie wykonania balkonów to w przypadku naszych rozwiązań - zastosowanie aluminium jako głównego materiału będzie procentowało tym że balkony te będą będą miały niewspółmiernie dłuższą żywotność.
Większą część informacji na temat jak działają balkony i tarasy firmy Eskade-System znajdziecie państwo na pozostałych naszych podstronach.
Często pojawia się pytanie czy skoro nasze balkony dostawne są takie solidne i żywotne, odporne na czynniki atmosferyczne to muszą być bardzo drogie. W opinii naszych klientów ceny balkonów dostawnych nie są wygórowane, spowodowane jest to ilością naszej produkcji oraz sposobie organizacji. Balkony wytwarzane są na terenie naszego zakładu produkcyjnego, transport gotowych prefabrykowanych elementów odbywa się bezpośrednio na budowę i prosto z samochodu wędruje na swoje miejsce.
Doskonale znamy ceny zachodnich analogicznych rozwiązań i śmiało możemy powiedzieć że poprzez stworzenie systemu udało nam się stworzyć całkiem przystępny cenowo poziom który nierzadko jest dwu, trzykrotnie tańszy od rozwiązań za Odrą. Mając ponadto duże doświadczenie udało nam się wiele rozwiązań udoskonalić zarówno w sferze produkcji balkonów jak ich montażu
Aluminiowe balkony dostawne systemu Euro - Technics dzięki unikalnej opatentowanej konstrukcji nie mają większych ograniczeń wymiarowych. Jedynym ograniczeniem są możliwości transportowe. W przypadku ponadgabarytowych wymiarów istnieje możliwość składania balkonów z kilku części składowych
Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania. Możemy pomóc w pracach projektowych oraz przy staraniu się o pozwolenia. Należy pamiętać że opracowane przez nas systemy balkonów oraz systemy tarasów wymagają uproszczonych procedur oraz pozwoleń. W przypadku typowych rozwiązań dysponujemy gotowymi szablonami projektów obliczeń. Musicie Państwo pamiętać że w przypadku większych zamówień możemy uczestniczyć w kosztach projektów, lub zmian projektowych.
Prosimy o przesłanie nam zapytań ofertowych. Obiecujemy tak skonfigurować ofertę, żeby spełniła wszystkie państwa oczekiwania starając się tym samym mile zaskoczyć końcową ceną. Sprzedajemy także tarasy balkony i tarasy do samodzielnego montażu, udzielamy precyzyjnych instruktaży i porad, ponadto organizujemy bezpłatne cykliczne spotkania oraz kursy instruktażowe dla firm oraz osób chcących zostać naszymi licencjonowanymi montażystami.