Zarówno przy pokryciu dachu papą jak i membraną możemy praktycznie w dowolny sposób projektować i posadawiać świetliki na połaci dachu. Łatwo takie świetliki obrobić papą lub obróbkami blacharskimi. Zaletą tych dwóch wymienionych pokryć jest to że nie tworzą one na swojej powierzchni zatorów dla spływającej wody i śniegu.
Obydwa te pokrycia nie dają nam takich możliwości jak te przedstawione powyżej. Woda opadowa lub śnieg spływając w dół rowkami w płycie warstwowej lub blachą trapezową nie powinny na swojej drodze napotykać na żadne przeszkody.
Przy pokryciach trapezowych należy bezwzględnie unikać sytuacji by świetlik dachowy zaczynał się poniżej kalenicy lub poniżej szczytu dachu. Powstaje wówczas miejsce gdzie zawsze będzie stała woda - która wcześniej czy później, a raczej wcześniej znajdzie sobie drogę przedostania się do obiektu.
Najprostszym i najtańszym sposobem wykonania podstawy pod świetlik dachowy jest wygięty z blachy kształtownik
Przy świetlikach o rozpiętości rzędu 3m najczęściej wystarcza blacha o grubości około 1,5mm
Ważne jest żeby wysokość podstawy była wyższa od wierzchniego krycia dachu przynajmniej o 15 do 20cm.
Wykonując podstawę należy uwzględnić możliwość łatwego jej montażu przez elektronarzędzia takie jak wkrętarka dlatego swobodne wejście tego urządzenia jest możliwe jeżeli wysokość podstawowy ma min 30cm .