logo
english cesky polski

Właściwości termiczne świetlików poliwęglanowych

Porównanie świetlików szklanych z poliwęglanowymi

Świetliki dachowe starego typu to zazwyczaj konstrukcje typu piramida, oparte na stalowych profilach, w postaci zespawanych kątowników, z wypełnieniem ze zbrojonych szyb szklannych, uszczelnionych zwykłym kitem szklarskim. W wyniku działania warunków atmosferycznych i czasu uszczelnienia ulegają degradacji, a szkło spękaniu powodując przecieki i dodatkowe straty ciepła.
Szklane Świetliki Dachowe
Świetliki dachowe starego typu (dach przed wymianą)
Doskonałą alternatywę stanowią łukowe, poliwęglanowe świetliki dachowe Eskade-System. Oparte o konstrukcję z profili aluminiowych, z wypełnieniem w postaci nowoczesnych, lekkich poliwęglanowych płyt komorowych, uszczelnionych uszczelkami EPDM. Całość stanowi kompozycję pozwalającą na wieloletnią eksploatację pozbawioną wad świetlików stalowo-szklannych.
Poliwęglanowe Świetliki Dachowe
Nowoczesne, lekkie, poliwęglanowe świetliki dachowe

Właściwości cieplne świetlików dachowych

Średnia temperatura na powierzchni świetlika starego typu to około 12 st.C. Bardzo jasne plamy na obrazie wskazujące na temperaturę powierzchni około 14 - 16 st.C są wynikiem dwóch czynników: pierwszy to uszkodzenia szyby zbrojonej pokrycia świetlika, natomiast drugi widoczny w głębi jasny punkt w czole to otwór wentylatora wentylacynego.
Średnia temperatura na powierzchni świetlika z poliwęglanu to około 6 st.C. Najwyższą temperaturę zewnętrzną ma system profili aluminiowych. Na rysunkach widać w miarę jednorodny rozkład temperatury pasm świetlnych.
Szklane Świetliki Dachowe - termiczne
Poliweglanowe Świetliki Dachowe - termiczne
Powyższe zdjęcia przedstawiają porównanie dwóch konstrukcji świetlików dachowych. Precyzyjne badania zostały wykonane porzez pomiar temperatury powierzchni świetlików przy użyciu kamery termowizyjnej. Temperatura otoczenia podczas badania w obydwu przypadkach była podobna czyli około 1 st.C. Pozwoliło nam to na uzyskanie wiarygodnych danych porównawczych do dokładnego wyliczenia strat ciepła.
Skąd różnice?
Najważniejszym powodem jest zastosowanie komorowych płyt poliwęglanowych. Płyty te w porównaniu z pojedyńczą zbrojoną taflą szklaną posiadają -uwaga- około ponad 2,5 raza lepszy współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo plastyczność poliwęglanu pozwala na wygięcie go w łuk, stąd istnieje możliwość zminimalizowania powierzchni wychładzania bez wpływu na trwałość konstrukcji. Zamiana kształtu z piramidalnej na łukową pozwla zmiejszyć tą powierzchnie o około 29% !!! Co daje wymierne korzyści zmniejszające koszty ogrzewania wielkich budowlanych obiektów przemysłowych.
Zaktualizowano 11.06.2008r
  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.