logo
english cesky polski

Gotowe zadaszenia i daszki z poliwęglanu, do własnego montażu:

Europejski standard na polską kieszeń - wyprodukowane w Polsce

Wprowadzenie do samodzielnego wykonania zadaszenia tarasu
Widok ogólny zadaszenia tarasu
Widok ogólny zadaszenia tarasu 1
Widok ogólny zadaszenia tarasu 2
Widok ogólny zadaszenia tarasu 3

O czym warto wiedzieć by samodzielnie wykonać zadaszenie

  • Ma służyć wiele lat bez poprawek i usterek
  • Musi wytrzymać śnieg i deszcz.
  • Powinno stanowić ozdobę i funkcjonalny element naszego domu.
  • Cena nie powinna niepotrzebnie zrujnować naszego budżetu.

W związku z licznymi Państwa sugestiami opracowaliśmy kilkanaście kompletów typowych projektów zadaszeń. Oferta skierowana jest do większości z tych z Państwa którzy chcą sami wykonać konstrukcję, zaś u nas zamówić tak zwaną "resztę" Często "resztę" jest trudno nam dopasować do tej konstrukcji, która już stoi gotowa ładnie pomalowana.

Dostajemy miesięcznie kilkaset maili z prośbą o dobranie poliwęglanu, profili i uszczelek do istniejącej konstrukcji zadaszenia.
Często jednak do zadaszenia które ma na przykład 12m2 musimy kalkulować 20m2 lub więcej materiału wraz z odpadem.

Dodatkowo często też sugerujemy gruntowną zmianę całej konstrukcji by wytrzymała obciążenie śniegiem czy też umożliwiła swobodny spływ wody opadowej.
Zdarza się że zadaszenie jest usytuowane pod krawędzią sąsiedniego dachu, z którego podczas zimy może uderzyć kilkaset kilogramów lub więcej - śniegu czy lodu.
Przed wykonaniem konstrukcji pod zadaszenie warto zapoznać się zasadami wytrzymałości materiału oraz z wymiarami handlowymi płyt i profili, by w momencie zakupu materiału nie okazało się że w zamówionym materiale 20 - 90% stanowi odpad za który należy zapłacić. Może też być jeszcze gorzej !!!

Oto dwa przykłady podobnych zadaszeń:

Zadaszenie 1
(optymalizowane)
Zadaszenie 2
(nie uwzględniające gabarytów dostępnych płyt poliwęglanowych)
rzut z góry zadaszenia zadaszenie-4m zadaszenie-5m
wymiar zewnętrzny
[szerokość x wysięg]
4m x 3,5m 5,25m x 3,7m
wymiar pojedynczego pola 1m x 3,5m 0,75m x 3,7m
ilość płyt poliwęglanowych komorowych koniecznych do uzyskania powyższych formatów pól zadaszenia,

dostępne formaty płyt to:
2,1m x 6m
lub
2,1m x 7m

legenda:
  - wycięty format
  - odpad
zadaszenie-4-plyta
w ilości: 1 płyta
zadaszenie-5-plyta
w ilości: 4 płyty
powierzchnia zadaszenia: 14 m2 19,4 m2
powierzchnia odpadu płyty: 0,7 m2 30,4 m2
łączny odpad profili aluminiowych: 1 mb 42,4 mb
Szacunkowa cena przeszklenia: 3.600,00 zł + VAT 7.100,00 zł + VAT

Jak widać z powyższego zestawienia, wymiary zadaszeń są zbliżone - lecz odpad powstały z wycięcia odpowiednich formatów pól zadaszenia bardzo zróżnicowany a co za tym idzie, cena materiału zadszenia nr 2 dużo, dużo wyższa.

Przygotowując projekty zadaszeń kierowaliśmy się ekonomicznym zużyciem materiałów, by wszelkie odpady materiału; zarówno płyt poliwęglanowych jak i profili aluminiowych zredukować do minimum.
Wprowadziliśmy sprzedaż połówek płyt oraz profili, wraz z kompletami akcesoriów do ich montażu.
W naszych projektach zalecamy jako standard płytę z poliwęglanu komorowego grubości 16mm i przyjmujemy jej stosowanie przy szerokości /lub wielokrotności/ około 100cm.

Przedstawiona płyta 16mm jest bardzo wytrzymałym i stabilnym materiałem, istnieją na rynku wprawdzie cieńsze i tańsze płyty takie jak 10mm, 8mm, 6mm,4,5mm jednak z doświadczenia wiemy że wymagają stosowania gęstszego podparcia większej ilości belek nośnych, profili aluminiowych , uszczelek, śrub, itp. oraz robocizny. W praktyce z pozornie tańszego rozwiązania mamy dużo droższe z gęstą skomplikowaną kratownicą i łączeniami. Dodatkowo jeżeli w przyszłości będziemy chcieli zabudować w zadaszeniu ścianki boczne i zrobić ogród zimowy to dach będziemy mieli już ciepły.

Jako wypełnienie zadaszeń zalecamy dwa najbardziej popularne kolory poliwęglanu komorowego:

  • poliweglan_bezbarwny Poliwęglan komorowy grubości 16mm kolor kryształ
    Najlepiej wtedy jeżeli zadaszenie jest od strony północnej, wschodniej lub zachodniej.
  • poliweglan_mleczny Poliwęglan komorowy grubości 16mm kolor opal /mleczny/
    Zalecany przy zadaszeniu narażonych na bezpośrednie działanie słońca od strony południowej, daje cieple rozproszone światło. Poliwęglan komorowy w kolorze opal redukuje zjawisko olśnienia słonecznego.

Pozostałe kolory poliwęglanu komorowego takie jak; dymny /brąz/, niebieski, zielony czy inne - zabarwią nam swoją barwą całe wnętrze, co przy przy dłuższym przebywaniu może okazać się męczące dla oczu i samopoczucia. Dodatkowo stosowanie barwionego poliwęglanu wymaga przygotowanie idealnej konstrukcji nośnej. Poliwęglan będzie szybciej reagował na zmianę temperatury i przy jakichkolwiek niedoskonałościach konstrukcji będą występowały naprężenia i w efekcie dokuczliwe trzaski.

Inne rodzaje poliwęglanu

  • Poliwęglan lity
    Zapewnia bardzo dobrą przejrzystość i odporność na uderzenia, jednak występuje w dużo mniejszych formatach niż poliwęglan komorowy, cena poliwęglanu litego jest kilkakrotnie wyższa niż komorowego. Tak więc szerokość /wysięg/ projektowanego zadaszenia nie powinna przekraczać 300cm . Wymiary poliwęglanu litego są stałe i wynoszą 205cm x 305cm.
  • Panele poliwęglanowe
    Wymagają znacznego pochylenia zadaszenia w celu zapewnienia szczelności, wymagają indywidualnego projektowania. Wykonywane są na specjalne zamówienie

* Wykonując nasze realizacje dostosowujemy je do mozliwości wykonawczych, w razie potrzeby wprowadzając konieczne zmiany.
Gwarancja na wszystkie nasze produkty wynosi 24 miesiące o ile strony pisemnie nie ustalą inaczej, z wyłączeniem elementów elektrycznych, których gwarancja wynosi 12 miesięcy.
Jeżeli w pisemnym zamówieniu nie ustalono ilości komór płyt poliwęglanowych, sprzedane zostaną płyty będące na stanie magazynowym.

Z jakich materiałów najlepiej przygotować konstrukcję pod zadaszenie

  • Drewno klejone
    Idealny materiał - Zawsze ładny i modny, nie wymaga konserwacji, ma około 80% większą wytrzymałość od litego drewna, Nie ma tendencji do rozsychania i wypaczenia. Może być stosowane zarówno w środowisku agresywnym jak i wilgotnym, jest łatwe w obróbce. Drewno klejone sprawia dokładnie takie wrażenia jak drewno lite, czyli jest ciepłe przyjazne, poprawia komfort psychiczny. Drewno od zawsze jest najbardziej naturalnym materiałem budowlanym. Belki, wsporniki czy dźwigary z drewna klejonego mając większą wytrzymałość dlatego mogą być cieńsze i tym samym delikatniejsze od drewna litego. Do zalet zaliczyć też będzie można zazdrosne spojrzenie sąsiadów. Drewno klejone jako materiał konstrukcyjny zadaszenia stawiamy na I miejscu.
  • Drewno klejone + drewno lite
    Belki nośne pod zadaszenie wykonujemy z drewna klejonego, słupy z drewna litego. Warunek - lite drewno musi być bardzo dobrze wysuszone.
  • Aluminium
    Kształtowniki aluminiowe szczególnie o przekroju kwadratu lub prostokąta znakomicie nadają się do wykonania konstrukcji nośnej zadaszenia. Profile aluminiowe są odporne na korozje. Łączenie można wykonać przez spawanie lub skręcanie. Wszelkie śruby czy łączniki koniecznie stosować ze stali nierdzewnej Po naniesieniu na ich powierzchnię profili aluminiowych lakieru proszkowego są wyjątkowo długowieczne.
  • Stal
    Najłatwiejszy sposób wykonania konstrukcji nośnej. Ważne jest dokładne zabezpieczenie przed korozją. Konstrukcję najlepiej przygotować na skręcanie i w całości ocynkować. Po zlasowaniu się powłoki cynkowej pomalować odpowiednimi farbami
  • Drewno lite
    Koniecznie z dobrego źródła i doskonale wysuszone. Dla pewności gotową konstrukcję pozostawić nie obudowaną na przynajmniej kilka miesięcy w celu samoczynnego wysuszenia, dopasowania i ułożenia się na wolnym powietrzu. Montaż profili aluminiowych i poliwęglanu rozpocząć dopiero wówczas kiedy nie będzie cienia wątpliwości że drewno nie będzie pracowało i nie nastąpi żadna jego deformacja. Przed montażem przeszklenia drewno należy dobrze zaimpregnować i zabezpieczyć powłoką lakieru lub farby. Używać do tego celu należy powłok dobrych i sprawdzonych producentów.

Profile do poliwęglanu

Dobór profili aluminiowych do montażu zadaszenia z płyt poliwęglanowych.

Wszystkie profile przedstawione w naszej ofercie są rozwiązaniem sprawdzonym i co ważne - są tak zaprojektowane, że daje się je łatwo łączyć między sobą. Przewidzieliśmy w naszych profilach wystarczającą ilość miejsca by umożliwić mu swobodną pracę przy różnicach temperatury.

Jeżeli płyta z poliwęglanu ma na przykład 3,5m długości, a różnica pomiędzy zimą -20 oC a latem do + 70 oC co daje nam 90 stopni różnicy temperatury rocznie 90 x 0,067 mm/m ×90 oC = 21,11mm Znaczy to że poliwęglan będzie się rozszerzał o kurczył w sumie o 21,11mm Przy zbyt wąskich profilach zwłaszcza na dole i u góry zadaszenia - poliwęglan może po prostu wypaść z zadaszenia, lub mogą powstać szczeliny przez które może przedostawać się woda.

Profil o szerokości 70mm umożliwia stabilne "trzymanie" poliwęglanu po 30mm z każdej strony. Przy profilach węższych zwłaszcza przy dużym opadzie śniegu istnieje możliwość wysunięcia lub wypadnięcia płyty.

Dolny profil o szerokości 70mm łatwo przytwierdzić do konstrukcji nośnej dzięki wyprofilowanej szczelinie na prowadzenie narzędzia wkręcającego.

Kryza w profilu ułatwia precyzyjne prowadzenie wkrętów

Profil ten maskuje drobne nierówności konstrukcji oraz co bardzo ważne stabilizuje symetryczne ułożenie poliwęglanu.

Mocowanie listwy dociskowej jest łatwiejsze jeżeli przytwierdzamy ją śrubą spinającą do profilu dolnego. Śruba dociskowa posiada tak dobrany skok by siła docisku była optymalna, Profil górny wraz z uszczelką nie ulega deformacji

Dodatkowe informacje pomocne przy projektowaniu zadaszenia

Projektując i lokalizując zadaszenie należy przewidzieć czy z sąsiednich pochyłych dachów nie ma groźby w okresie zimowym - do spadnięcia lub zsunięcia się dużej ilości śniegu lub lodu czy sopli na połać zadaszenia. Często zsuwająca czy spadająca bryła ma kilkadziesiąt, kilkaset kilogramów lub nawet kilka ton. Jeżeli przewidujemy że na zadaszenie może zsunąć się niewiele śniegu to niebezpieczny dach zaopatrzyć w łamacze śniegu lub drabinki przeciwśnieżne. Jeżeli śniegu lub lodu mogą być znaczne ilości to lepiej zmienić lokalizację zadaszenia.

Mamy nadzieję że przedstawione powyżej zasady przekonają Państwa do naszej oferty. Redagując powyższe porady poparliśmy się naszym siedemnastoletnim doświadczeniem, oraz uwzględniliśmy i wyjaśniliśmy najważniejsze problemy które mogą się pojawić przy samodzielnej budowie zadaszenia.

Idąc dalej - przygotowaliśmy dla Państwa w następnych rozdziałach kilkanaście gotowych projektów zadaszeń - w których obliczyliśmy w jakie materiały należy się zaopatrzyć. Podaliśmy też szacunkową cenę wszystkich potrzebnych elementów ich wielkości czy też przybliżoną wagę. Wszystkie profile w naszej ofercie są surowe - bez powłok lakierniczych lub anodowania. Koszt ewentualnego zamówienia profili lakierowanych należy ustalić indywidualnie podając kolor w/g katalogu RAL. Warto zamówić wówczas tylko te profile lakierowane które będą widoczne tj; profile górne dociskowe i obwiednie. Jeżeli profile dolne nie będą widoczne, to nie ma konieczności ponoszenia kosztów ich lakierowania.

W projektach zadaszeń nie uwzględnialiśmy materiałów koniecznych do wykonania konstrukcji zadaszenia lecz te które są niezbędne do ich przykrycia poliwęglanem. Indywidualnie należy się zaopatrzyć w razie potrzeby w obróbki blacharskie lub rury spustowe i rynny, oraz śruby czy łączniki do przytwierdzania tych elementów.

Jeśli chcemy sobie sami zaprojektować zadaszenie według własnego uznania to możemy się posłużyć ogólnym cennikiem, gdzie są zawarte wszystkie pozycje wraz z wymiarami handlowymi. Warto jednak posiłkować się gotowymi projektami w celu analizy i porównania potrzebnych ilości.

Projektując i wykonując zadaszenia, powinniście Państwo dopasować je indywidualnie do wymogów prawa budowlanego, norm obciążenia śniegiem i wiatrem.

W zamawianych u nas materiałach docinanych - takich jak płyty poliwęglanowe lub profile aluminiowe należy przyjąć tolerancję wymiarów cięcia wynikającą z szerokości narzędzi tnących. Wszystkie cięcia profili są proste bez narożników, otworów pod śruby oraz odwodnień.

Transport zamówionych materiałów

Zalecamy Państwu odbiór osobisty, w siedzibie naszej firmy można jeszcze zasięgnąć dodatkowych informacji czy porad. Przy korzystaniu z firm spedycyjnych warto zastanowić się nad gabarytami zamówionych płyt i profili w celu uniknięcia dodatkowych opłat za ponad gabarytowe wymiary.

Zasada zamawiania materiałów

Po wybraniu na podstawie dostępnego na stronie internetowej cennika lub ujętych w gotowe projekty zestawień należy wysłać zamówienie do siedziby naszej firmy podając ilości i nazwy zamówionych materiałów posługując się nazewnictwem umieszczonym na naszej stronie, oraz dane do faktury wraz telefonami kontaktowymi. Jeżeli wysyłka materiałów ma być zrealizowana pod inny adres niż dane na fakturze to prosimy o wyraźne zaznaczenie tej informacji w korespondencji i podanie dokładnego adresu wysyłki wraz z telefonem kontaktowym.

Po otrzymaniu od Państwa zamówienia wysyłamy fakturę zaliczkową na zamówiony towar. Wysłanie przez naszą firmę faktury zaliczkowej jest potwierdzeniem dostępności materiału oraz ceny. Ważność faktury zaliczkowej wynosi 7 dni.

Dane naszej firmy:
ESKADE-SYSTEM Jan Duerschlag
44-203 Rybnik ul. Boguszowicka 69a
NIP 642-103-58-90
konto: Bank: PEKAO o/ Rybnik 19 1240 4357 1111 0000 5326 8176
Tel/fax
0-32-42-215-21
0-32-42-340-73
0-32-42-38-955

Płatność

Po otrzymaniu faktury należy uregulować całość należności lub 45% brutto tytułem zaliczki. Pozostałą należność należy zapłacić przy osobistym odbiorze materiału. W sytuacji gdy wysyłka ma być realizowana przez spedytora i została dokonana przedpłata za materiał w wysokości 45% to pozostałą należność płacimy za pobraniem. Należność ta może być powiększona o ewentualne opłaty lub prowizje spedytora. Nasza firma nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia materiałów podczas zleconego innym podmiotom transportu, nie bierzemy też odpowiedzialności za czas trwania spedycji czy wysokość pobranych opłat.

Zawarte na naszej stronie internetowej wszystkie informacje oraz rysunki, zdjęcia i rozwiązania techniczne są chronione prawami autorskimi oraz wieloma zastrzeżeniami w Urzędzie Patentowym. Jakiekolwiek próby kopiowania ich w całości lub w części jest przestępstwem, podobnie jak i zlecanie tych czynności innym osobom lub podmiotom.

Mam nadzieję że przedstawione w tym dziale informacje będą dla Państwa pomocne, dla mnie będzie to wielką satysfakcją jeżeli Państwo zdecydujecie się na skorzystanie z naszej oferty zadaszeń do samodzielnego montażu. Przed umieszczeniem poradnika na stronie internetowej konsultowaliśmy treść z wieloma naszymi klientami. Analizowaliśmy na co zwracać szczególną uwagę, a jakich błędów unikać.

Pozdrawiam Jan Duerschlag

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.