Podczas modernizacji obiektów ale również podczas wznoszenia nowego często stoimy przed dylematem jakie wypełnienie zastosować w miejsce szkła zbrojonego. W praktyce mamy do wyboru dwa rodzaje wypełnienia jest nim szkło lub poliwęglan. Jeżeli chodzi o ramę wraz konstrukcją do wykonania przeszklenia, to wybór może paść na:
Drewno jest materiałem najmniej trwałym, stal będzie wymagała regularnej konserwacji jeżeli zaś zamontowana będzie na znacznej wysokości to konserwacja ta będzie niezwykle kosztowna i trudna. PCV jest materiałem dosyć drogim oraz kruchym, podczas montażu jak i podczas eksploatacji. Po upływie czasu liczyć się trzeba będzie z tym że profile staną się jeszcze bardziej kruche. Najlepszym materiałem okazują się być profile aluminiowe, nie wymagają konserwacji, przy odpowiednim montażu oraz sprzyjających warunkach posiadają niewiarygodną żywotność. Podczas montażu profile aluminiowe są odporne na drobne zgięcia czy uszkodzenia, są też w stanie dopasować się do drobnych niedoskonałości konstrukcji.
Jeżeli mamy wybierać przeszklenie to do pewnej wysokości wymagane jest szkło- szczególnie w sytuacji gdy przeszklenie jest na wysokości ludzkiego wzroku. Powyżej tej wysokości możemy śmiało zastosować poliwęglan. Parametry cieplne poliwęglanu stały się dzisiaj zupełnie wystarczające, jest on dużo bezpieczniejszy przy stosowaniu na średnich i dużych wysokościach będąc przy tym zdecydowanie lżejszym. Możemy zastosować systemy aluminiowych profili fasadowych, jednak cena takiego rozwiązania będzie bardzo wysoka, podobnie jak i kosztowny będzie montaż takiego przeszklenia, wymagana też będzie bardzo wysoka jakość wykonania konstrukcji pod przeszklenie.
Wciągu wielu lat pracy mieliśmy do czynienia z wieloma systemami zarówno kombinowanymi składającymi się najczęściej z różnych przypadkowych /nie do końca dopasowanych profili/. Mieliśmy też do czynienia z bardzo wyrafinowanymi przy czym bardzo drogimi i trudnymi w montażu systemami paneli łączonymi na pióro własne. Panele poliwęglanowe są drogim jednak bardzo efektownym rozwiązaniem, lecz w trakcie jak i pod koniec eksploatacji pojawia się w użytkowaniu tych elementów wiele wad o których nikt wcześniej nie wspomniał. Najwięcej problemów przysparza wymiana jakiegokolwiek uszkodzonego elementu. Wiąże się to z koniecznością demontażu sporej ilości paneli, bowiem zacząć trzeba od skrajnego pola i podążać w stronę uszkodzonego. Jeżeli uszkodzony jest jeden lub kilka paneli blisko skrajnego pola to demontaż nie jest jeszcze tak kłopotliwy, jeżeli uszkodzeniu uległy płyty w różnych miejscach pasma, to musimy się liczyć z demontażem praktycznie wszystkich paneli. Dla użytkownika lub inwestora taki system naprawy będzie bardzo drogi oraz uciążliwy.
W systemie szklenia panelami poliwęglanowymi nie da się technicznie zdemontować jednej lub kilku płyt ponieważ połączone /zazębione/ są z sąsiednimi– zasada działania podobna do działania jak w zamku błyskawicznym. Konieczność zdemontowania większości pasma okien naraża inwestora na uciążliwą konieczność nierzadko kilku dni posiadania otwartego obiektu który dodatkowo należy zabezpieczyć przed wiatrem, zimnem, deszczem czy potencjalnymi złodziejami. Tak jak pisaliśmy w innym rozdziale na naszej stronie system paneli poliwęglanowych posiadający kilkanaście lat staje się bardzo kruchy. Podczas wyjmowania paneli trzeba użyć dosyć sporo siły. Powoduje to często, że płyty zaczynają pękać już podczas demontażu jak i ponownie uszkadzają się podczas ponownego montażu. Skutkuje to tym że chcąc wymienić np. 3 uszkodzone płyty w rzeczywistości mamy ich do wymiany wielokrotnie więcej.
Mając do czynienia z wieloma rozwiązaniami, poznając ich zalety oraz wady postanowiliśmy stworzyć własny system. Chcieliśmy aby nasz system spełniał następujące cechy; był tani w zakupie oraz w eksploatacji, prosty a także szybki w montażu oraz podczas naprawy. Posiadał tolerancję która pozwalałaby na montaż w konstrukcjach posiadających drobne odchyłki wymiarowe. Bardzo ważne by podczas wymiany uszkodzonych płyt poliwęglanowych nie powodował konieczności wyjmowania sąsiednich płyt. Posiadał także możliwość odwodnień profili w których będzie się mogła gromadzić woda. Efektem naszych prac został system składający się wyłącznie z trzech profili aluminiowych dwóch do łączenia profili czyli profile E-2088 wraz z profilem E-2087, oraz jednego profilu bocznego który mocowany jest po obwodzie przeszklenia. Szerokość tego profilu została dostosowana do poszczególnych grubości poliwęglanu; E-3127 dla poliwęglanu gr 16mm, E-3128 dla poliwęglanu gr 10mm. Stosujemy dwie uszczelki do poliwęglanu – uszczelkę typu „A” oraz uszczelkę typu „B”. W naszym systemie przewidzieliśmy odpowiednie luzy które pozwalają na montaż okien z poliwęglanu na konstrukcjach posiadających drobne niedoskonałości wymiarowe lub niewielkie nierówności. Bardzo łatwo można też wymienić uszkodzone płyty, bez konieczności wyjmowania płyt sąsiednich.
Przy projektowaniu oraz wykonywania nowych obiektów wystarczy pozostawić tylko otwór najlepiej obrobiony obróbkami blacharskimi. Ważne jest żeby po obwodzie okna zastosować solidne oparcie. Wysokość jaką powinny mieć okna z poliwęglanu warto dopasować do wymiarów handlowych. Poliwęglan jak i profile aluminiowe występują w odcinkach 6 lub 7m w związku z czym warto zastosować ekonomiczny podział rozkrój materiału.
Poliwęglan 6-cio metrowy możemy pozostawić w wysokości 6 m lub zastosować rozkrój 3m, 2m, 1,5m 1,2m 1,m 0,86, 0,75m, 0,66m 0,6m 0,54m, 0,5m Przy płytach poliwęglanowych długości 7m mamy analogiczne poniższe wymiary: 7m, 3,5m, 2,33m, 1,75m, 1,4m, 1,17m, 0,88m, 0,77m, 0,7m, 0,64m, 0,58m, 0,54m, 0,5m
Wszystkie połacie przeszklenia w których montowany będzie poliwęglan powinny mieć od środka odpowiednią konstrukcję /rygle/, która zabezpieczy okna poliwęglanowe przed parciem oraz ssaniem wiatru. W niektórych sytuacjach jeżeli rozstaw rygli pozwala - można wykorzystać całość lub fragmenty istniejącej konstrukcji.
Oto galeria przykładowych realizacji Eskade-System – wszystkie okna poliwęglanowe jak i inne przeszklenia widoczne na zdjęciach zostały wykonane z poliwęglanu na bazie profili Eskade