W przypadku dachów dwuspadowych doskonałym sposobem doświetlenia dużego pomieszczenia
są świetliki kalenicowe wybudowane wzdłuż szczytu dachu. Są to zazwyczaj świetliki łukowe
o szerokości ponad dwa metry i kilkunasto lub kilkudziesięcio metrowej długości.
Stosując tego rodzaju świetliki kalenicowe uzyskuje się najlepszą cenę za metr ich konstrukcji,
a przy w miarę wysokim pomieszczeniu bardzo dobre i regularne naświetlenie jego wnętrza.
Zdecydowanie rzadziej w kalenicy budowane są świetliki dwuspadowe, chyba że ze względu na znaczny
spadek dachu nie jest możliwe wygięcie łuku z płyty poliwęglanowej o określonej grubości.
Projektując pasma świetlne /świetliki kalenicowe/ dłuższe niż 40 metrów warto zrobić przerwę która ułatwi poruszanie się po powierzchni dachu. Jest ona przydatna także ze względu na późniejsze ewentualne prace naprawcze dachu jak i podczas odśnieżania dachu. W przypadku dłuższych pasm świetlnych obchodzenie go w całości będzie bardzo uciążliwe dla pracowników. W sytuacji kiedy jest to niemożliwe warto wówczas wybudować pomost umożliwiający bezpieczne przejście prze świetlik na drugą część dachu
Powinno się także unikać sytuacji gdzie pasma świetlne biegną od końca dachu do drugiego przeciwległego końca. Rozwiązanie to także utrudnia poruszanie się podczas przeglądu dachu, lub w trakcie prowadzenia prac konserwacyjnych. Częstymi są sytuacje kiedy aby przejść na drugą stronę dachu trzeba z niego zejść po drabinie i wejść ponownie na drugą stronę. Obydwu tych nieprawidłowości można uniknąć już na etapie koncepcji,w fazie projektowej lub w czasie kiedy wykonywane są pasma świetlne.
W celu lepszego objaśnienia sposobu montażu umieściliśmy w prawym dolnym rogu strony szereg pomocniczych informacji:
Natomiast należy unikać montowania świetlików tylko po jednej ze stron spadu dachu ze względu na
trudności w uszczelnieniu tego rodzaju większych konstrukcji naświetli, szczególnie w przypadku zalegania tam śniegu.
W niektórych więc przypadkach, przy dużych połaciach dachu, w celu lepszego doświetlenia
można zastosować świetliki montowane w poprzek kalenicy, które symetrycznie lub niesymetrycznie opadają na obie połaci dachu.
Kierując się zasadami ekonomii warto tak zaprojektować pasma świetlne czyli świetliki kalenicowe tak aby uzyskać optymalną ilość światła dla danego obiektu. Podczas projektowania zwracamy szczególną uwagę na rozkrój płyt poliwęglanowych oraz profili aluminiowych.
Ponieważ zarówno płyty poliwęglanowe jak i profile do poliwęglanu występują w odcinkach 6 lub 7 metrów najkorzystniejszy rozkrój uzyskamy dzieląc płyty oraz profile 7 metrowe na pół uzyskując zewnętrzna rozpiętość świetlika 3,1m. Świetliki dachowe o tych wymiarach nazywamy świetlikami idealnymi. Temat ten bardzo szczegółowo wyjaśniliśmy w rozdziale o doborze kształtu świetlika.