Płaskie świetliki dachowe znajdują swoje zastosowanie głównie w mniejszych konstrukcjach, gdzie szerokość otworu nie pozwala na zastosowanie wygiętej płyty poliwęglanowej, ze względu na jej dopuszczalny promień gięcia. Ważne wtenczas jest dokładne uszczelnienie całej konstrukcji świetlika, ze względu na możliwość dłuższego utrzymywania się na jego powierzchni wody i zalegania śniegu. Można też stosować świetliki płaskie i połaciowe na dachach o znacznym spadzie.
Po prawej stronie na dole widzicie Państwo zakładkę „na skróty”. W zakładkach oo prawej stronie znajdą Państwo wiele bardzo pomocnych informacji do pobrania:
Często świetliki płaskie są wykorzystywane do
budowy wyłazów dachowych, zapewniających jednocześnie doświetlenie
np. klatki schodowej. Mogą to być proste klapy dachowe otwierane ręcznie,
jak i kostrukcje z siłownikiem mechanicznym, sterowane automatycznie według
warunków pogodowych, służące do przewietrzania pomieszczenia.
Płaskie świetliki dachowe ze względu na swoją prostotę i mniejsze
zużycie materiałów należą do najtańszych.
Proszę zapytać o cenę: świetliki dachowe ceny
Świetliki kopułowe składające się z wielu warstw akrylu są zdecydowanie droższe i coraz częściej przegrywają nie tylko z powodu ceny, a także z powodu gorszych parametrów cieplnych oraz żywotności. Wspomniane kopułki świetlikowe są praktycznie nienaprawialne, Oferowane przez nas świetliki dachowe są cieplejsze oraz tańsze ponieważ można wykorzystać poliwęglan komorowy grubości nawet 20 lub 25mm. W razie uszkodzenia przeszklenia wystarczy wymienić tylko uszkodzoną płytę, pozostałe elementy można ponownie wykorzystać. Ciekawostką jest stosowane przez nas na specjalne życzenie klientów świetlików płaskich jednospadowych o podwyższonej żywotności. W świetlikach tych stosuje się poliwęglan dwustronnie zabezpieczony przed promieniowaniem UV. Po upływie kilkunastu lat wyjmujemy płytę poliwęglanową z ramy świetlika czyścimy, zakładamy nową folię paroszczelną, oraz paroizolacyjną i zakładamy do ramy świetlika odwrotną stroną. Chcąc zamówić świetliki o podwyższonej żywotności należy taką informację zawrzeć w zapytaniu ofertowym. Przedstawiona powyżej opcja może być zastosowana tylko w świetlikach lub pasmach świetlnych gdzie poliwęglan występuje w płaskich /nie giętych/ taflach.
W przypadku naświetli łukowych nie można zastosować podobnego rozwiązania, ponieważ poliwęglan został już odkształcony. Zmiana odkształceń w przeciwnym kierunku spowoduje w tej sytuacji przyspieszoną destrukcję płyt, co w konsekwencji wiązać się będzie z nieodwracalnym zniszczeniem materiału.
Przy użytkowaniu świetlików połaciowych, czyli konstrukcji o dużej powierzchni złożonej z poliwęglanowych sekcji połączonych profilami aluminiowymi, wymiana lub odwrócenie płyt poliwęglanowych jest nieco utrudniona, jednak możliwa. Może ewentualnie wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, zwyżki lub rusztowań.