Niezwykle istotnym czynnikiem decydującym o poprawnym funkcjonowaniu świetlików jest sposób wykonania podstawy pod świetliki dachowe. W wielu przypadkach to właśnie źle wykonana podstawa oraz obróbki blacharskie są odpowiedzialne za problemy związane ze szczelnością świetlików. Znamy sytuacje gdzie na skutek poważnych przecieków z którymi nie można się było uporać decydowano się na całkowitą wymianę świetlików łącznie z takimi elementami jak poliwęglan, czy też wszystkie profile do płyt z poliwęglanu wraz z uszczelkami. Inwestor poniósł przy tym znaczne koszty, pomimo ich wymiany problem nie zniknął. Powodem usterki okazała się jednak niewłaściwie przygotowana podstawa świetlika oraz obróbki blacharskie podstawy. Po wymianie świetlika przecieki pojawiły się ponownie dokładnie w tych samych miejscach.
Konieczny był demontaż świetlików, naprawa podstaw i obróbek blacharskich oraz ponowny montaż świetlików.
Żeby ustrzec przed podobnymi problemami postaramy się Państwu wyjaśnić w jaki sposób przygotować odpowiednie podstawy, oraz jakimi założeniami podczas ich projektowania należy się kierować
Dobór wysokości świetlika jest jedną z najważniejszych cech jaką podstawa powinna spełniać. Jedną z najbardziej istotnych jest brak podatności na zaleganie śniegu na świetliku stąd wysokość podstawy powinna być starannie określona. Odwrotnie przesadnie wysoka podstawa spowoduje iż zdecydowanie mniej światła przeniknie do naszego obiektu, ponadto zwiększy się powierzchnia wychładzania oraz niepotrzebnie wzrosną koszty.
- Kształt świetlika – inaczej śnieg będzie zalegał na świetliku łukowym, jednospadowym, dwu, i wielospadowym, a inaczej na płaskim. W przypadku świetlików płaskich gdzie i dach nie ma zbyt dużego kąta pochylenia zalecamy wykonanie jednej strony podstawy wyższe, przeciwnej zaś niższej, dzięki czemu uzyskamy większy kąt i tym samym lepszą możliwość zsuwania się śniegu z powierzchni świetlika na połać dachu.
- Usytuowanie na dachu - w obrębie świetlików kalenicowych gdzie wiatr działa z największą siłą najczęściej nie mamy do czynienia z powstawaniem worków śnieżnych. Podstawy pod świetlikami kalenicowymi lub pod pasma świetle kalenicowe z reguły nie muszą być zbyt wysokie, za wyjątkiem sytuacji gdy gdzie połać dachu ma niewielki kąt pochylenia. Odmiennie od podanych wcześniej sytuacji przygotowujemy podstawy pod świetliki porozrzucane po połaci dachu gdzie podstawy powinny być wyższe. Podobnie postępujemy przy świetlikach umieszczonych w zagłębieniach czy wnękach dachu. Istnieje tam największa podatność nawiewania i tym samym zalegania śniegu jak i powstawania worków śnieżnych mogących zasłaniać świetliki a także powodować przecieki. Tam także podstawy wykonujemy zdecydowanie wyższe.
- Rozpiętość świetlika - mniej śniegu będzie zalegać wokół świetlika o niewielkiej rozpiętości rzędu 1,5m – 2,0 m rozpiętości a inaczej przy świetliku o rozpiętości 4, 5 lub więcej metrów, stąd wysokości podstaw powinny być zróżnicowane według tych zależności.
- Lokalizacja obiektu według strefy opadów śniegu i wiatru - Jest to jeden z najbardziej istotnych warunków jaki należy wziąć pod uwagę. Tabela stref opadów podaje nam bardzo precyzyjnie z jakimi ilościami opadów lub sił wiatru będziemy mieli do czynienia w danym rejonie kraju. Koniecznie trzeba te wartości uwzględnić
- Kąt pochylenia świetlika - Wysokość świetlika -w przypadku świetlików łukowych określana jest nazwą strzałka/ im świetliki dachowe lub pasma świetle mają większą wysokość / przy łukowych tzw. strzałkę/ tym łatwiej śnieg będzie się zsuwał z połaci świetlika.
- Parametry cieplne świetlika z roku na rok zarówno świetliki dachowe oraz pasma świetlne jak i okna są coraz cieplejsze. Decydują o tym coraz bardziej rygorystyczne normy oraz konkurencja pomiędzy producentami płyt poliwęglanowych. Należy zwrócić uwagę że poliwęglan sprzed kilkunastu lat posiadał najczęściej jedną czy dwie komory. Stąd też śnieg nie zalegał zbyt długo w zimie na połaci świetlików ponieważ ciepło uchodzące przez poliwęglan najczęściej śnieg czy lód po prostu bardzo szybko topiło. W dzisiejszych czasach normy cieplne zostały znacznie podniesione /zaostrzone/ stąd poliwęglan w świetlikach będzie coraz cieplejszy. Coraz lepsze parametry cieplne poliwęglanu sprawiają natomiast że śnieg zgromadzony na jego powierzchni nie chce się za bardzo topić, lub też topienie tego śniegu i lodu następuje bardzo powoli. Zdarza się w przypadku świetlików o w miarę płaskim kształcie że podczas mroźnej zimy śnieg może się utrzymywać na połaci przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Wprawdzie dodatkowa warstwa śniegu ociepli nam świetliki to jednak zabierze nam światła prawie całość czyniąc je bezużytecznymi. Żeby śnieg nie zalegał na poliwęglanie konieczne jest zarówno większe pochylenie świetlika jak i zapewnienie wystarczającej ilości miejsca pod świetlikiem gdzie śnieg i lód mógłby się swobodnie gromadzić. Nie powinno to zapobiec gromadzeniu się śniegu lecz powinno na pewno pomóc.
- Kąt pochylenia dachu - na ustalenie wysokości podstaw ma wpływ niewątpliwi także kąt pochylenia samej połaci dachowej, im kąt pochylenia dachu będzie większy tym szybciej śnieg oraz lód będzie znikał z jego powierzchni.
- Rodzaj pokrycia dachowego oraz współczynnik przenikania. Na zaleganie śniegu pod świetlikami będzie miał wpływ rodzaj pokrycia dachowego. Jest to kolejny czynnik który należy uwzględnić podczas prac projektowych. Jeżeli powierzchnia dachu będzie szorstka tak jak jest w przypadku krycia dachu papą, gontem, dachówkami, drewnem to śnieg spod świetlika będzie znikał wolno. Jeżeli powierzchnia dachu wykonana będzie z bardziej śliskich materiałów takich jak blachy, płyt warstwowych, lub krycie dachu stanowić będzie membrana to śniegu pozbędziemy się znacznie szybciej. Śnieg szybciej też opuści powierzchnię dachu jeżeli ten nie będzie zbytnio docieplony i część ciepła uchodzić będzie właśnie tą drogą wytapiając śnieg.
- Kolor pokrycia dachowego – podobnie jak rodzaj pokrycia dachowego także kolor dachu na wpływ na zsuwanie się śniegu z dachu. Z dachów pokrytych barwami ciemnymi pochłaniających światło szybciej pozbędziemy się śniegu i lodu niż z powierzchni jasnych odbijających promienie słoneczne.
- Szczegóły wykonania świetlika dachowego. Na wysokość podstawy ma także duży wpływ sposób wykonania samego świetlika, mamy tu na myśli jakie zastosowane zostały profile aluminiowe, w jakim układzie je zamontowano oraz to czy poliwęglan ma podział poziomy. Na dwóch powyższych prawych zdjęciach widać iż zostały popełnione dwa istotne błędy. Pierwszym z nich jest zbyt niska podstawa a w zasadzie jaj brak, drugim błędem jest niepotrzebny podział poziomy poliwęglanu przed którym również przestrzegamy. Pełne opracowanie tego przypadku opisaliśmy szczegółowo na łamach naszego artykułu na naszym forum Przedstawione po lewej stronie zdjęcie obrazuje świetlik wykonany w systemie Eskade-System. Jego zwarta oraz smukła konstrukcja oraz odpowiednio dobrana wysokość podstawy sprawiają że na takim świetliku śnieg nie utrzyma się zbyt długo.
- Orientacja świetlika według stron świata. Do wymienionych powyżej zasad prawidłowego projektowania podstaw dorzucimy jeszcze jedną czyli orientację według stron świata zarówno dachu jak i tym samym świetlików. Świetliki zwrócone w stronę południa w zdecydowanie większym stopniu wystawione są na działanie promieni słonecznych dzięki czemu śnieg szybciej zsuwa się z połaci poliwęglanu. W miejscach zacienionych oraz pogrążonych oraz tych usytuowanych w niższych partiach dachu jak i świetlików które są zasłonięte wyższymi budynkami trzeba się liczyć z większymi ilościami zalegającego śniegu, dlatego podstawy w tych miejscach powinny też być nieco wyższe.