Przeciekający świetlik - zdjęcia obcej realizacji.
Analiza:
Już po pierwszym spojrzeniu na przesłane zdjęcia widać przyczynę przecieku. Co ciekawe firma wykonująca świetliki na tym obiekcie jest firmą znaną na naszym rynku od wielu lat, w wyszukiwarce Google znajduje się w czołowej lokacie. Nie bardzo można znaleźć wytłumaczenia do popełnienia takiego szkolnego błędu. Powodem poważnej usterki w tym przypadku jest ułożenie świetlika równolegle do połaci dachu, zamiast równolegle do poziomu (poziomicy). Na nadesłanych zdjęciach doskonale widać wodę stojąca na świetlikach, jest to sytuacja niedopuszczalna, ponieważ woda błyskawicznie przedostanie się do wnętrza obiektu. Jeżeli przypatrzymy się dokładnie fotografiom to zauważymy że nacisk i zaleganie wody doprowadziły do deformacji poliwęglanu, powodując jego stałe ugięcie. Musimy pamiętać że płyty poliwęglanowe są materiałem elastycznym, ale też nie do końca sprężystym, przez co po ustąpienia nacisku w postaci zalegającej wody czy lodu płyty nie powrócą całkowicie do swojego pierwotnego kształtu. Można powiedzieć że woda z lodem wygniotły sobie miejsce lub sobie je po prostu wymościły. Krzywy świetlik bo tak można o nim powiedzieć spowodował ponadto że elementy ścianek świetlika i jego odwonienia także się rozszczelniły.
Zachęcamy Państwa do obejrzenia naszej galerii realizacji, na przedstawionych tam fotografiach widać że na takich samych dachach można w nieco inny sposób rozmieścić świetliki dachowe, w taki sposób żeby było jasno, szczelnie, ciepło i taniej. realizacje,galeria_swietliki_dachowe
Omawianego świetlika nie da się po prostu doszczelnić. Konieczna będzie całkowita rozbiórka świetlika, łącznie z obróbkami blacharskimi i podstawami. Podstawy będzie trzeba zrobić od nowa – od strony kalenicy będą niższe, zaś od strony spadku wyższe. Zalecamy żeby wierzch podstaw był po prostu poziomy (według wskazań poziomicy).
Trzeba jednak pamiętać żeby podstawa (od strony kalenicy) wychodziła ponad wierzchnie krycie dachu około 35-40cm, ułatwi to spływ wody deszczowej oraz zapobiegnie tworzeniu się zbyt dużych worków śnieżnych w zimie.
Podobnie jak wykonanie nowych podstaw także trzeba się będzie liczyć z wykonaniem nowych obróbek blacharskich. Sądzimy także że jeżeli sugerowane przez nas naprawy będą wykonane w miarę szybko to uda się wykorzystać sporą część istniejącego świetlika.