logo
english cesky polski

Odbarwienie poliwęglanu – spadek przejrzystości płyt po upływie kilku lat

1. Poliweglan w dwóch środkowych polach odwrotnie założony
został uszkodzony przez promieniowanie UV
2. Świetliki dachowe z poliweglanem, który uległ degradacji
przez niewłaściwy montaż płyt z poliwęglanu
3. Zbliżenie na poliweglan
4. Świetlik dachowy z wadliwie założonymi płytami
uszkodzenie spowodowane przez niewielki grad
5. Przykład błędnego wykonywania świetlikow
6. Poliwęglan prawidłowo założony pod mikroskopem
powiększenie x40 efekt invert
7. Nowy poliwęglan 002 powiększeniex40 efekt brust
8. Nowy poliwęglan 003 powiększeniex40 brak efektów
9. Nowy poliwęglan 004 powiększeniex40 efekt brust
10. Uszkodzony poliwęglan 001 widziany pod mikroskopem
powiększenie x40 efekt invert
11. Uszkodzony poliwęglan 002 powiększenie x40 efekt invert
12. Uszkodzony poliwęglan 003 powiększenie x40
efekt invert i negatyw
13. Uszkodzony poliwęglan 004 powiększenie x40 efekt yellow
14. Uszkodzony poliwęglan 005 powiększenie x40 efekt mathow
15. Uszkodzony poliwęglan 006 powiększenie x40 efekt cold
16. Uszkodzony poliwęglan 007 powiększenie x40
efekt brust

Tomasz W. Białystok Wiem że temat był już poruszany kilkakrotnie na forum, jednak nie rozumiem dlaczego źle założone płyty aż tak szybko ulegają destrukcji. Skoro moje świetliki i tak czeka nieunikniony remont to wysyłam z czystej ciekawości do Państwa pocztą próbki obydwu płyt. Jestem ciekawy jak rzeczywiście powierzchnia poliwęglanu się zmieniła, i czy da się naprawić czymś uszkodzoną powierzchnię poliwęglanu za pomocą taśm czy innych preparatów.

Odpowiedź: Przesłane przez Pana próbki poliwęglanu przekazaliśmy do naszego zakładowego laboratorium, gdzie zostały zbadane pod mikroskopem. Badania zostały wykonane zarówno z wykorzystaniem kontrastu jak i bez jego udziału. W zdegradowanych próbkach zauważyć można że na skutek odwrotnego założenia płyt poliwęglan praktycznie rozsypywał się w palcach, co jest najlepszym dowodem na prawie całkowity rozkład próbki i tym samym diametralny spadek wytrzymałości. Czarne plamy ma powierzchni płyt świadczą o znacznym stopniu degradacji. Nie było sposobności zbadania poliwęglanu pod kątem udarności wykorzystując młot Charpy'ego z powodu zbytniej kruchości próbki. Przesłany fragment poliwęglanu rozpadł się podczas przygotowania do prób, dlatego dostąpiono od kontynuacji badań udarności.

Jak można łatwo zauważyć badana płyta poliwęglanu nie posiada żadnych użytecznych parametrów wytrzymałościowych, zaś zniszczenia tak zdegradowanej płyty może spowodować nawet nie tyle grad co także krople rzęsistego deszczu. Proponujemy wspomniane płyty wymienić na nowe, stare zaś zutylizować. Konstrukcja nośna z której wykonano świetliki dachowe wygląda na „zdrową” dlatego myślę że można ją pozostawić.

Poliwęglan który uległ tak znacznej degradacji nie nadaje się do stosowania w miejscach gdzie wymagana jest jego wytrzymałość czyli w takich konstrukcjach jak świetliki dachowe a także zadaszenia. Za późno jest na pokrywanie powierzchni płyt foliami czy też innymi preparatami, ponieważ poliwęglan stracił całkowicie swoje parametry dlatego jakakolwiek próba jego naprawy straciła sens. Podczas montażu nowych płyt warto zwrócić baczną uwagę na to z której strony poliwęglan zabezpieczony jest filtrem UV.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.