logo
english cesky polski

Przecieki, odbarwienia i spękania poliwęglanu na świetliku w kształcie kopuły poliwęglanowej oraz woda gromadząca się w komorach.

.  
1  kopula swietlika z poliweglanu zuszkodzonymi plytami jpg
1. Kopuła świetlika z poliwęglanu z uszkodzonymi płytami
   

Tak jak rozmawialiśmy przez telefon przesyłam zdjęcia naszej kopuły, a w zasadzie jest to nie tyle kopuła z poliwęglanu co bardziej wycinek jajka. Po trzech latach od wybudowania pojawiły się spękania i odbarwienia co ciekawe kilku płyt, bo pozostałe płyty są nadal przejrzyste jak w momencie budowy. Zauważyliśmy też mikropęknięcia na wszystkich płytach w najwyższym punkcie przeszklenia jak te które państwo umieściliście we wcześniejszym temacie http://www.eskade.pl/forum,pekniecia_plyty_poliweglanowe.html Zastanawia nas dlaczego te pęknięcia pojawiły się tylko na samej górze we wszystkich płytach, natomiast odbarwienia niektórych płyt są na całej powierzchni. Przeszklenie to służy nam jako doświetlenie domu. Nie wiemy dlaczego tak się stało i skąd się wzięły takie problemy. W chwili obecnej widoczne na zdjęciach skazy szpecą nasz dom, pojawiają się też drobne przecieki. Prosimy o poradę – jak naprawić nasze błędy. Świetlik wykonaliśmy samodzielnie swoimi siłami, dlatego ewentualną naprawę także postaramy się zrobić samodzielnie Marianna K. Zalesie

2  swietlik kopulkowy po trzech latach eksploatacji - widoczne uszkodzenia powstaly z powodu bledo montazowych jpg
2. Świetlik kopułkowy po trzech latach eksploatacji - widoczne uszkodzenia powstały z powodu błedów montażowych
.  
3  detal swietlika dachowego - kopulka z poliweglanu w ktorej zamontowano czesc plyt poliweglanowych odwrotnie jpg
3. detal świetlika dachowego - kopułka z poliwęglanu w której zamontowano część płyt poliwęglanowych odwrotnie .jpg
   
4  panoramiczneujecie detalu kopulypoliweglanowej w ktorej popelniono bledy montazowe jpg
4. Panoramiczne ujęcie detalu kopułypoliwęglanowej w której popełniono błędy montażowe .jpg
 

Odpowiedź: Szanowna Pani - podczas wykonywania tej kulistej formy przeszklenia popełniono kilka błędów. Pierwszym z nich jest wykonanie nieregularnego łuku w najwyższych punktach kopuły. Tam zapewne gdzie łuk jest najostrzejszy przekroczono minimalny promień gięcia - który spowodował mikropęknięcia – te zaś z czasem doprowadzą do całkowitego pęknięcia płyt. Tak jak pisaliśmy w poprzednich działach naszego forum każdy poliwęglan posiada ściśle określony promień gięcia. Promień ten nie powinien być przekroczony w żadnym odcinku giętego poliwęglanu. Ostrołukowe wygięcie /przegięcie/ płyt w najwyższym punkcie zawsze będzie powodowało ich nieodwracalną degradację. Drugim błędem wykonawczym który się nałożył pierwszy błąd jest odwrotne założenie części płyt – czyli wystawienie ich na działanie promieniowania słonecznego /promieniowania UV/. Temat ten wielokrotnie poruszany był we wcześniejszych rozdziałach. Płyty które były założone prawidłowo zachowały swoją klarowność, nie licząc wierzchołka w którym popękały na skutek nadmiernego wygięcia. W przedstawionym temacie mamy ciekawy przypadek płyt które założone prawidłową stroną w kierunku słońca popękały tylko częściowo inne zaś /te zamontowane nieprawidłową częścią popękały w całości. Pojawiające się przecieki pod świetlikiem biorą się zapewne z tego powodu że do spękanych /od zewnętrznych stron/ płyt przedostaje się woda deszczowa. Na początku woda spływa do profili dolnych i jeżeli profile te są zaopatrzone w drożne systemy odwodnień to grawitacyjnie wypływa odwodnieniami na połać dachu. Jeżeli takich odwodnień nie ma lub są niedrożne do wówczas woda pozostaje uwięziona w komorach poliwęglanu. W okresie zimowym zgromadzona woda zamarza rozsadzając komory płyt, stąd już ma otwartą drogę do wnętrza obiektu.

Chcąc pomóc naprawić Pani świetlik proponowalibyśmy przebudowanie świetlika i złagodzenie wierzchniej /ostrołukowej krzywizny/ łuku. Należy się przy tym trzymać wartości które umieściliśmy na naszej stronie. Dla przypomnienia podajemy wartości: Jeżeli producent nie zastrzegł inaczej to najczęściej wynosi ona 175 grubości płyty i wynosi poszczególnie dla najczęściej stosowanych płyt:

  • minimalny promień gięcia wynosi 70cm - dla płyt grubości 4mm
  • minimalny promień gięcia wynosi 105cm - dla płyt grubości 6mm
  • minimalny promień gięcia wynosi 140cm - dla płyt grubości 8mm
  •  minimalny promień gięcia wynosi 175cm - dla płyt grubości 10mm
  • minimalny promień gięcia wynosi 280cm - dla płyt grubości 16mm
  •  minimalny promień gięcia wynosi 350cm - dla płyt grubości 20mm
  •  minimalny promień gięcia wynosi 438cm - dla płyt grubości 25mm 

Więcej informacji na stronie: http://www.eskade.pl/poliweglan,promien_giecia.html Przy powtórnym montażu trzeba zastosować nowe płyty dobrane grubościami do powyższych wymogów promieni gięcia, pamiętając tym razem o tym którą stronę płyty należy skierować w stronę słońca by nie powtórzyć po raz kolejny tych samych błędów.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.