logo
english cesky polski

Świetliki dachowe zasłonięte folią jako zabezpieczenie przed przeciekami

Otrzymaliśmy od naszego klienta zdjęcia świetlików do naprawy (wymiany) do których postanowiliśmy się odnieść, ponieważ omawiane świetliki noszą sporo widocznych błędów wykonawczych.
Postaramy się opisać elementy widoczne na przesłanych fotografiach, chociaż przypuszczamy że elementy niewidoczne na zdjęciach także nie są wolne od wad, mamy tutaj na myśli obróbki blacharskie świetlika, elementy podstawy, klapy przewietrzające, uszczelnienie klap, świetlika itp. Wszystko wskazuje na to że przyczyn świetlików jest więcej, ponieważ inwestor zdecydował się na całkowite zakrycie świetlików foliami.

Analiza:

  • Naszym zdaniem widoczne na zdjęciach świetliki dachowe nie zostały wykonane w żadnych znanym nam systemie, zastosowane tam profile sprawiają wrażenie jakby nie pasowały do siebie, lecz stanowiły zlepek przypadkowych elementów. Według naszej wiedzy świetlik powinien obejmować swoją rozpiętością podstawę świetlika w taki sposób żeby woda deszczowa była wyprowadzona przynajmniej kilka centymetrów poza obrys świetlika, a także kilka centymetrów w pionie. W tym przypadku widzimy że świetliki wychodzą niewiele poza obrys podstawy, co powoduje że woda deszczowa niejako podsiąka pomiędzy podstawę świetlika i ma tendencję do przedostawania się do wnętrza obiektu. Wspomniany błąd powoduje że przeciek jest zapewne niewielki, jednak przy połączeniu z innymi błędami przy montażu świetlika będzie przecieki będą narastały.
  • Kolejnym błędem projektowym lub wykonawczym są niewątpliwie klapy przewietrzające, które powinny zachodzić przynajmniej po kilka centymetrów w obydwu kierunkach nad świetlikiem, przykrywając go. Oczywiście klapy przewietrzające powinny być zaopatrzone w system uszczelnień, jednak powinny dociskać i uszczelniać tym samym otwór świetlika, nie zaś wchodzić w w światło świetlika. Przedstawione na zdjęciach rozwiązanie teoretycznie powinno się sprawdzić tylko przez krótki czas, trzeba jednak pamiętać że zalodzone uszczelki w zimie nie spełnią swojej roli, ekstremalne warunki panujące na dachu sprawiają że to co ładnie wygląda na papierze lub na komputerze, nie zawsze sprawdza się w praktyce. Z fotografii nr 3 można wywnioskować że klapy przewietrzające w świetliku nie tylko nie zachodzą na połać świetlika, to jeszcze na obrzeżu świetlika także nie posiadają (zapasu) na zakład. Niewielki punkt styczności sprawia że o ile świetlik z tą niedoskonałością powinien się sprawdzić warunkowo na płaskim dachu o tyle na skośnym jego szczelność będzie problematyczna, ponieważ woda spłynie wewnętrzną stroną podstawy świetlika do ścianki pionowej, zaś tam z powodu braku odwodnień, siłą grawitacji spłynie do wnętrza obiektu.
  • Niezrozumiałym i niepokojącym nas elementem świetlika są blaszane narożniki, zdjęcie możemy interpretować w ten sposób że tajemnicze blaszane narożniki mają chronić świetlik w tym miejscu przed przeciekami. W założeniu powinno to działać, jednak zapomniano że spora część wody będzie ściekała po listwie pod tą właśnie blaszkę. Nie wiemy dokąd woda będzie dalej kierowana, mamy jednak obawy że woda, a przynajmniej jej część spłynie do wnętrza obiektu.
  • Ścianka czołowa świetlika u podstawy posiada poziomą listwę dociskową, sądzimy że listwa w tym miejscu nie poprawia szczelności, lecz przeciwnie sprawia że woda deszczowa może przedostać się na styku z poliwęglanem do środka obiektu. Listwy tej nie powinno być w ogóle lub powinna być niżej, podobnie też płyta poliwęglanowa powinna schodzić poniżej podstawy świetlika.
  • Na ostatnim zdjęciu na pierwszym planie widzimy wyprofilowaną blachę powlekaną której zadaniem jest niedopuszczenie przedostawania się wody do wnętrza obiektu. Jest to newralgiczny punkt każdego świetlika mocowanego na dachach krytych blachą trapezową. Wydaje nam się jednak że łączenie obróbki na styku świetlika jest zrobione w dwóch kawałkach co może być przyczyną przecieków także w tym miejscu.

Rozumiemy że inwestor postanowił całość świetlików doraźnie zakryć folią, przyczyna przecieków była trudna do zlokalizowania. Tak jak napisaliśmy w naszej opinii przyczyn przecieków jest więcej, natomiast ich suma musiała być dla użytkownika obiektu bardzo uciążliwa. Sugerujemy całkowitą wymianę świetlika, na taki który spełni swoją funkcję i będzie wolny od wad.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.