Dzień dobry.
Mam pytanie. Co zrobić aby na końcach płyt poliwęglanowych na zadaszeniu tarasu nie gromadziła się woda ? Jak uszczelnić lepiej ? Bo teraz jest założona taśma paroprzepuszczalna i profil aluminiowy zamykający płyty a mimo to woda stoi w komorach.
Pozdrawiam Antoni
Odpowiedź:
Szanowny Panie
Dziękujemy za przesłanie kolejnego tematu
Na przedstawionych zdjęciach pierwsze co przykuwa naszą uwagę to niewielki kąt pochylenia połaci zadaszenia. Wprawdzie wartość spadku nie została nam precyzyjnie podana to jednak patrząc na pozostałe usterki wynikłe z tego powodu wiemy że spadek jest zdecydowanie za mały.
Kolejnym błędem jest niewątpliwie zastosowanie niewłaściwych profili między innymi u podstawy zadaszenia - (dolny profil biegnący wzdłuż najniższej części zadaszenia) - widoczny profil służy do stosowania wewnątrz budynków, w tym przypadku został użyty niewłaściwie bo wystawiono go na działanie warunków atmosferycznych. Omawiany profil nie posiada miejsca na uszczelkę (która chroni przed przedostawaniem się wody do swojego wnętrza oraz do komór poliwęglanu) oraz otworów służących do odwodnienia skroplin. Skutkiem tego woda deszczowa bez przeszkód przedostaje się do komór poliwęglanu, sprawę pogłębia jeszcze zbyt mały kąt pochylenia zadaszenia, przez co woda niejako podsiąka kapilarnie do komór poliwęglanu. Docelowo trzeba się spodziewać występowania glonów wewnątrz komór poliwęglanu. Ostatnim ale nie mniej ważnym błędem w tym miejscu zadaszenia z poliwęglanu jest brak foli samoprzylepnej paroprzepuszczalnej. - jej brak przyspiesza zarastanie glonami wnętrza komór oraz umożliwia dodatkowemu przedostawaniu się pyłów oraz innych zanieczyszczeń. Nie widzimy na tej fotografii sposobu mocowania omawianego profilu, dlatego trzeba się liczyć z tym że na skutek większego obciążenia śniegiem (ostra śnieżna zima) profil ten zapewne wypadnie z zadaszenia powodując jego dodatkowe uszkodzenie. Kolejnymi błędami to niewłaściwe mocowanie poliwęglanu śrubami zamiast listwami. Po spadku powinny być wszędzie listwy a nie śruby. Stosowanie śrub (mocowanie punktowe - przewiercenie poliwęglanu na wylot) jest niewskazane, albowiem poliwęglan posiada bardzo wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej - przez co miejsce otworu się "wyrabia" w czasie różnic temperatury lato-zima. Do częstych przypadków należy wyrywanie płyt podczas silnego wiatru (ssanie i parcie), lub ich wypadanie podczas dużego opadu śniegu,
Wszystkie wyszczególnione w tym przypadku błędy opisywaliśmy w wielu naszych wcześniejszych tematach forum.
Pozdrawiam