Na poniższych fotografiach widzimy świetliki sprzed demontażu, następnie z kolejnych etapów montażu nowych świetlików. Jeżeli podstawa świetlika zachowała się w dobrym stanie to staramy się ją zachować żeby nie narażać inwestora na niepotrzebne koszty. Dobrze zachowaną podstawę czyścimy, docieplamy oraz zakładamy nowe obróbki blacharskie. W sytuacji gdy planowane jest docelowe docieplenie dachu to wówczas stosujemy odpowiednio opracowaną obróbkę blacharską dwuczęściową która pozwoli nam na szczelne obrobienie i połączenie obróbkami świetlika z podstawą i pokryciem dachu.
Wielokrotnie spotykamy się z bagatelizowaniem dokładności wykonania obróbek blacharskich przez co pojawiające się przecieki niejednokrotnie przypisywane są niesłusznie świetlikom dachowym. Najczęstszymi błędami są zbyt krótkie obróbki lub zbyt mały zakład, podobnie jak i niewłaściwy kierunek zakładu obróbek - zamiast z góry /z włosem/ stosuje się zakład pod górkę. Daje to kolejną możliwość powstawania przecieków, i co gorsze jeżeli świetliki są gotowe to chcąc naprawić źle założone obróbki należy nierzadko zdemontować cały świetlik i zmontować go ponownie. Działanie takie generuje niepotrzebnie bardzo wysokie koszty. W odróżnieniu od wymiany świetlików - naprawa świetlików powinna być rozważana tam gdzie istniejący system stolarki zapewni wystarczającą szczelność i wytrzyma dłużej niż żywotność zastosowanego tam poliwęglanu. W przeciwnym wypadku naprawa świetlika nie posiada ekonomicznego uzasadnienia. Niestety coraz częściej wymieniamy świetliki przeszklone poliwęglanem które zostały błędnie zamontowane dwa trzy lata wcześniej. Dotyczy to zarówno nowych świetlików jak i remontowanych wykonywanych na podbudowie zachowanych elementów. Widoczne na zdjęciach świetliki zostały wykonane w okolicach 2001 roku i do tej pory nie było z nimi żadnych problemów. Województwo śląskie jest rejonem gdzie posiadamy najwięcej naszych realizacji obejmujących takie zakresy prac jak: naprawa świetlików, remont świetlików, wymiana świetlików, a także wymiana wypełnienia w świetlikach - wymiana poliwęglanu, zamiana szkła na poliwęglan. Nasze realizacje znajdziecie Państwo w rejonach wielu miast Województwa śląskiego - w okolicach miast i miasteczek takich jak: Będzin Bielsko-Biała Bieruń Blachownia Bytom Chorzów Cieszyn Czechowice-Dziedzice Czeladź Czerwionka-Leszczyny
Częstochowa Dąbrowa Górnicza Gliwice Imielin Jastrzębie Zdrój Jaworzno Kalety Katowice Kłobuck Knurów Koniecpol Koziegłowy Krzepice
Kuźnia Raciborska Lędziny Lubliniec Łaziska Górne Łazy Miasteczko Śląskie Mikołów Mysłowice Myszków Ogrodzieniec Orzesze Piekary Śląskie
Pilica Poręba Pszczyna Pszów Pyskowice Racibórz Radlin Radzionków Ruda Śląska Rybnik Rydułtowy Siemianowice Śląskie Siewierz Skoczów
Sosnowiec Sośnicowice Strumień Szczekociny Szczyrk Świętochłowice Tarnowskie Góry Toszek Tychy Ustroń Wilamowice Wisła Wodzisław Śląski
Wojkowice Woźniki Zabrze Zawiercie Żarki Żory Żywiec Przy wymianie świetlików, istotne jest uwzględnienie różnych kryteriów, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla danego budynku i jego użytkowników. Oto kilka kluczowych kryteriów, którymi należy się kierować przy wymianie świetlików:
Płyty poliwęglanowe, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, zajmują istotne miejsce w globalnym rynku budowlanym. Są one wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu różnorodnych projektach – od komercyjnych pożądań rekreacyjnych, od konstrukcji małych form architektonicznych, po duże obiekty publiczne i przemysłowe. Ich rosnąca popularność jest napędzana kilkoma kluczowymi czynnikami, które wpływają na globalne trendy w budownictwie.
Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że płyty poliwęglanowe są cenione za swoje właściwości umożliwiające zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz możliwość recyklingu. Ich zastosowanie wspiera budownictwo zrównoważone i pomaga w realizacji projektów certyfikowanych według międzynarodowych standardów zrównoważonego rozwoju, takich jak LEED czy BREEAM.
Postęp w technologiach produkcji płyt poliwęglanowych pozwala na tworzenie materiałów o jeszcze lepszych parametrach, takich jak lepsza odporność na zarysowania, ulepszone właściwości termiczne czy innowacyjne wykończenia powierzchni. To z kolei otwiera nowe możliwości dla architektów i projektantów.
W obliczu globalnego zapotrzebowania na szybkie metody budownictwa, płyty poliwęglanowe są atrakcyjnym rozwiązaniem ze względu na łatwość i szybkość montażu. Są one wykorzystywane w projektach wymagających szybkiej realizacji, takich jak obiekty tymczasowe, przystanki autobusowe, pawilony handlowe czy zadaszenia.
Płyty poliwęglanowe świetnie wpisują się w trend budownictwa modułowego i prefabrykowanego, gdzie elementy są wytwarzane poza placem budowy i następnie montowane na miejscu. Ich lekkość i łatwość w obróbce sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla tego typu konstrukcji.
Pomimo wielu zalet, globalny rynek płyt poliwęglanowych stoi również przed wyzwaniami, takimi jak konieczność redukcji kosztów produkcji i transportu, zapewnienie odpowiednich systemów recyklingu na dużą skalę oraz dostosowanie się do zmieniających się regulacji środowiskowych. Rozwój nowych technologii i materiałów kompozytowych, a także innowacyjne zastosowania płyt poliwęglanowych, będą kluczowe dla dalszego wzrostu ich popularności na globalnym rynku budowlanym.